Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Już w poprzednim artykule wspominaliśmy o rozwiązaniu NGFWy Palo Alto Networks, a konkretnie wyróżniającej go na tle konkurencji, funkcjonalności AppID. W tym artykule opowiemy o kolejnej, równie ważnej, zwłaszcza z perspektywy bezpieczeństwa Twojego przedsiębiorstwa opcji – chroniącej przed tzw. phishingiem – Credential Phishing Prevention.

 

Jednak zanim o tym – pozwól, że zaczniemy od samej definicji pojęcia phishingu.

 

 

Czym jest phishing?

 

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (zazwyczaj danych logowania do systemu bankowego lub szczegółów karty płatniczej, bądź kredytowej). Działania phishingowe mogą przyjmować także zgoła inną formę, polegającą na nakłonieniu “ofiary” do wykonywania określonych działań (dokonania przelewu, podmiany numeru rachunku bankowego, ujawnieniu haseł służących do logowania itp.).

 

 

Rodzaje phishingu

 

W związku z powyższym, tę odmianę działalności przestępczej można śmiało podzielić na dwa rodzaje: “technologiczne” oraz psychologiczne.

 

 

Jako Vernity, sami kilkakrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, w których to firmy tygodniami rozliczały się ze swoimi kontrahentami używając do tego podmienionych numerów rachunków bankowych.

 

Przeprowadzone przez nas śledztwa wykazywały, że atakujący wchodzili w posiadanie danych uwierzytelniających należących do osób odpowiedzialnych za finanse przedsiębiorstwa. Przeprowadzając rekonesans pozwalający na poznanie wewnętrznych procedur oraz kontrahentów, byli oni w stanie podmieniać numery rachunków bankowych na dokumentach wykorzystywanych w danych firmach, co w konsekwencji prowadziło do utraty tysięcy złotych.

 

 

 

Jakie mogą być skutki phishingu?

 

Dla złodzieja – pozytywne, dla firmy lub osoby, która dała się na niego złapać – opłakane. Pomijając kwestie natury czysto technicznej (żmudne i pracochłonne odzyskiwanie skradzionych haseł, korespondencji czy dokumentacji), phishing niesie za sobą ogromne zagrożenie w postaci utraty środków finansowych, reputacji, jak i narażenia na rozprawy sądowe.

 

Złodziej, który wszedł w posiadanie ważnych danych korporacyjnych (wyników badań, raportów sprzedaży czy produkcji, danych pracowników bądź klientów) może poważnie zaszkodzić firmie, która je utraciła. W jaki sposób?

 

 

 

Credential Phishing Prevention, czyli jak walczyć i przeciwdziałać zjawisku phishingu?

 

Bez dwóch zdań, phishing stanowi poważne zagrożenie, na które narażone jest praktycznie każde przedsiębiorstwo. Właśnie dlatego, tak istotna jest odpowiednia ochrona, którą dostarcza wspomniane na początku tego artykułu narzędzie Palo Alto Networks, a konkretnie – wbudowany w nie firewall.

 

 

Jak działa firewall Palo Alto Networks?

 

Zapobieganie wyłudzaniu danych uwierzytelniających z użyciem firewalli Palo Alto Networks polega na skanowaniu nazwy użytkownika i hasła wprowadzanych na stronach internetowych oraz porównywaniu tych danych z wcześniej zdefiniowanymi poświadczeniami firmowymi.

 

W skrócie: możemy swobodnie wybrać witryny, na które chcemy zezwalać, powiadamiać lub blokować przesyłanie poświadczeń firmowych na podstawie kategorii adresu URL witryny.

 

URL Filtering Profile

URL Filtering Profile

 

Alternatywnie, możemy również wyświetlić komunikat, który będzie ostrzegał użytkowników przed przesyłaniem danych uwierzytelniających. Daje to możliwość edukowania użytkowników przed ponownym użyciem poświadczeń firmowych, nawet w legalnych witrynach nie wyłudzających informacji.

 

Credential

Credential

 

Poświadczenia firmowe możemy wykrywać trzema metodami:

 

 

 

Credential Phishing Prevention – podsumowanie

 

Dzięki Credential Phishing Prevention jesteśmy w stanie zredukować możliwość przejęcia poświadczeń korporacyjnych, nawet w sytuacjach, kiedy witryna phishingowa nie jest blokowana przez URL filtering. Wszystko za sprawą możliwości określenia, gdzie oraz w jaki sposób użytkownicy mogą używać poświadczeń korporacyjnych.

 

Chcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o ochronie przed phishingiem, a także zamówić profesjonalne wsparcie we wdrożeniu rozwiązania Credential Phishing Prevention!

Zainteresował Ciebie ten artykuł, masz pytania?
Napisz do nas.

Kontakt
Inżynier Sieciowy Security i Sieci

Paweł Zwierzyński

Inżynier Sieciowy w Vernity

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.