Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) staje się coraz bardziej popularnym zagadnieniem, nurtującym wiele osób oraz firm. To nie tylko chwilowy trend w IT, a konsekwentnie propagowana ideologia, zyskująca z roku na rok coraz większą popularność.
Czym jest chmura obliczeniowa i do czego służy?
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że praktycznie każdy użytkownik Internetu korzysta z chmury. Są to sytuacje, w których wysyłamy wiadomość e-mail lub korzystamy z dysków internetowych takich jak Google, Dropbox czy wiele innych.
Chmura obliczeniowa jest kompleksowym rozwiązaniem IT, z którego mogą korzystać zarówno użytkownicy indywidualni, jak i biznesowi.
Jakie są typy chmury obliczeniowej?
Mając na myśli chmurę obliczeniową, możemy rozróżnić trzy typy wdrożeń:
- Chmura publiczna – jest to ogólnodostępna usługa, w której całością infrastruktury zarządza dostawca, jakim jest między innymi Microsoft Azure czy Amazon AWS.
- Chmura prywatna – jest to prywatna chmura, wykorzystywana przez dane przedsiębiorstwo. Chmura ta najczęściej znajduje się w prywatnym centrum danych przedsiębiorstwa lub (w niektórych przypadkach) może być hostowana przez zewnętrzną firmę i jej data center.
- Chmura hybrydowa – jest to połączenie chmury publicznej oraz chmury prywatnej.
Dlaczego chmura publiczna jest najlepszym wyborem dla Twojego biznesu?
Chmura obliczeniowa niesie za sobą pakiet wielu korzyści. Wymienić możemy trzy główne aspekty przemawiające za przejściem do chmury.
- Efektywność i przewidywalność kosztowa
Wydawać by się mogło, że korzystanie z chmury obliczeniowej na zasadzie opłacania miesięcznego abonamentu nie będzie tańsze od tradycyjnego podejścia, w którym to kupujemy infrastrukturę i płacimy za nią tylko raz. Okazuje się to jednak błędnym myśleniem i rzeczywistość wygląda całkiem inaczej.
W przypadku tradycyjnego podejścia niejednokrotnie okazuje się bowiem, iż w swoich obliczeniach nie uwzględniliśmy opłat za utrzymanie i zarządzanie środowiskiem, aktualizacje, pomoc techniczną czy chociażby tak oczywiste koszty eksploatacyjne. Wszystkie te opłaty rosną z miesiąca na miesiąc i niestety często nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć.
W przypadku chmury obliczeniowej płacimy tylko za te zasoby, z których korzystamy, a opłaty oraz ich estymacje są nam znane, więc dokładnie wiemy, jaki będzie nasz rachunek.
- Elastyczność i skalowalność
Bujanie w obłokach ma również tę zaletę, iż prawdziwe jest tutaj powiedzenie – sky is the limit. Korzystanie z chmury obliczeniowej pozwala nam na używanie nieograniczonych zasobów, a jedynym limitem są tutaj potrzeby danego biznesu, które możemy zaspokoić w kilka minut poprzez zaledwie kilka kliknięć.
W przypadku tradycyjnego podejścia jesteśmy ograniczeni posiadanymi zasobami, a chęć ich rozbudowy wiąże się z oczekiwaniem na dostawę nowo zamówionego sprzętu oraz nakładem pracy, poniesionym na wdrożenie go w swojej infrastrukturze.
- Praktyczność i bezpieczeństwo
Korzystając z rozwiązań chmurowych, mamy do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie, z dowolnego urządzenia i o dowolnym czasie. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Nie musimy również martwić się awariami naszej infrastruktury oraz wynikającymi z nich przestojami, ponieważ nasze dane w chmurze dostępne są bez względu na to, co stanie się z naszym sprzętem.
Chmura obliczeniowa jest tańszym rozwiązaniem niż utrzymanie tradycyjnej infrastruktury. Płacisz tylko za to, z czego rzeczywiście korzystasz. Jest bardzo łatwa w rozbudowaniu, gdy Twój rozwijający się biznes potrzebuje większych zasobów. Przetwarzanie w chmurze jest mniej awaryjne i korzystać możesz z niego z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko znajdziesz dostęp do Internetu.