Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Backup online, zwany również cloud backup (chmurowe kopie bezpieczeństwa) lub backup as a service (BaaS), polega na kompleksowym zabezpieczaniu danych z aplikacji, serwerów i stacji roboczych klienta w lokalizacji zdalnej. Realizowana jest w oparciu o narzędzia i środowisko dostarczane przez firmy zewnętrzne.

 

Lokalizacja zdalna jest tutaj odpowiednikiem kopii przechowywanych offline (np. w klasycznym podejściu napędy taśmowe składowane w sejfie, w innym budynku).
Celem jest ochrona informacji przed ryzykiem straty związanej z awarią sprzętu, błędami oprogramowania i hakerami bez względu, czy są to informacje firmowe czy prywatne.

 

 

Cloud to BaaS

 

Zabezpieczeniu może także podlegać infrastruktura chmurowa, czyli model backupu – Cloud to BaaS. Dokonujemy wtedy backupu naszych serwerów lokowanych w chmurze do dostawcy usługi BaaS. Dostawcy usług BaaS współpracują z producentami rozwiązań backupu i za ich zgodą dostarczają produkty związane z kopiami bezpieczeństwa w modelu usługowym.

 

 

Integrator Informatyczny i jego zasoby

 

Na ogół producenci tego typu oprogramowania nie zapewniają takich usług własnoręcznie, tylko korzystają z pomocy Integratorów Informatycznych (takich jak Vernity). Wówczas Integrator jest przedstawicielem producenta, dostarczając moc obliczeniową, odpowiednie łącza Internetowe i przede wszystkim zasoby, na których są przechowywane kopie zapasowe.

 

W tym modelu sama wydajność naszego środowiska backupu i jego możliwości są uzależnione od umowy z Integratorem i jakości dostarczanych zasobów.

 

Z punktu widzenia technologicznego nasz backup danych może być przez Integratora przechowywany na dowolnym nośniku, takim jak dyski magnetyczne, dyski SSD lub zasoby chmurowe typu AWS, Azure, Google Cloud.

 

 

Zalety BaaS

 

Z punktu widzenia klienta najważniejszą zaletą backupu danych w chmurze jest brak konieczności posiadania własnej infrastruktury sprzętowej i programowej wykorzystywanej tylko na potrzeby archiwizacji danych.

 

Zalety BaaS to przede wszystkim brak konieczności:

 

 

 

Backup as a Service a bezpieczeństwo

 

Backup as a Service to przekazanie swoich danych w ręce specjalistów na co dzień zajmujących się zapewnieniem bezpieczeństwa. Dostawca usług BaaS jest z nami związany umową, pobiera za tę umowę wynagrodzenie i w związku z tym jest zobowiązany do posiadania spójnych i wiarygodnych kopii bezpieczeństwa. Dobrze jest zatem wybrać do tej roli sprawdzonego partnera.

 

Bezpieczeństwo w rozwiązaniu usługowym jest zdecydowanie większe, gdyż praktycznie większość prób włamania się, czy uszkodzenia kopii jest skazana na niepowodzenie.

 

Wynika to z tego, iż nasz backup znajduje się w zupełnie innej lokalizacji dostępnej tylko na określonych portach sieciowych. Nie jest to część naszej infrastruktury, więc wszelkie klasyczne próby włamania polegające np. na skanowaniu pod kątem podatności na błędy oprogramowania, próby przejęcia kluczowych serwerów i stacji roboczych itp. są mocno ograniczone.

 

To dostawca usługi odpowiada za jakość odzyskanych kopii, więc z powodzeniem można ograniczyć uprawnienia użytkownika tylko dla operacji odzyskiwania danych. Tak, żeby w najgorszej sytuacji, czyli przejęcia konta lokalnego administratora, nasze dane były bezpieczne.

 

 

Łącze internetowe w BaaS

 

Obecne rozwiązania backupu jako usługi pozwalają na bardzo efektywne wykorzystanie łącz internetowych (deduplikacja i kompresja). Jest to często prostsze niż inne metody przechowywania backupu offline (np. poprzez rotację nośników taśmowych). Klienci takich usług dostają także swój własny przeglądarkowy interfejs użytkownika (https), za pomocą którego mogą własnoręcznie dokonywać odzyskiwania swoich systemów.

 

 

Skalowalność backupu online

 

W środowiskach backupu, planując naszą retencję, musimy uwzględnić czas przechowania, rodzaj kopii (Full, Differential, Incremental) i przyrost danych w zadanym okresie.
W przypadku usług Backup as a Service wystarczy zasygnalizować zwiększone lub zmniejszone potrzeby do naszego dostawcy rozwiązania. Skalowalność jest zatem wpisana w charakter tej usługi.

 

 

Backup w chmurze – mniejsze koszty

 

Model usługowy może być tańszy niż standardowe podejście on-premise. Oczywiście należy pamiętać, że odzyskiwanie całego środowiska (w przypadku np. pożaru infrastruktury produkcyjnej, ataku na infrastrukturę chmurową) może być czasochłonne. Jednak w toku codziennej pracy administratora nie jest to problemem, gdyż najczęściej odzyskuje on pojedyncze pliki, katalogi lub maszyny wirtualne.

 

Backup as a Service to rozwiązanie odpowiednie dla każdego typu biznesu. Ograniczając wydatki na zbędną w tym przypadku infrastrukturę sprzętową, zwiększamy bezpieczeństwo swoich danych oraz łatwość zarządzania nimi.

Zainteresował Ciebie ten artykuł, masz pytania?
Napisz do nas.

Kontakt
Backup i wirtualizacja Inżynier Systemowy

Dariusz Michałek

Inżynier Systemowy w Vernity

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.