Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Infrastruktura konwergentna to nowe podejście do zarządzania systemem IT. Wykorzystanie konwergencji dostarcza większą elastyczność i skalowalność oraz zdecydowanie ułatwia zarządzanie systemami informatycznymi. Popularyzacja tych rozwiązań wynika z powszechności wirtualizacji. Technologia ta ma jednak znacznie większy potencjał. Kolejny etap po wdrożeniu konwergencji to pełne zautomatyzowanie działań całego centrum danych.

 

 

Czym jest konwergencja IT?

 

W tradycyjnym rozumieniu konwergencja oznacza system scalający w jeden organizm serwer, przestrzeń dyskową oraz funkcje związane z siecią. Całość jest zarządzana w ujednolicony sposób, za pośrednictwem warstwy dedykowanego oprogramowania.

 

Dzięki temu można zrezygnować z tradycyjnych podziałów w systemie IT, opierających się na administratorach odpowiedzialnych za poszczególne obszary IT. Wdrożenie infrastruktury konwergentnej przesuwa poszczególne obszary IT do warstwy oprogramowania. Kluczem jest tu technologia SDS (software-defined storage). Wykorzystuje ona lokalną przestrzeń dyskową umieszczoną w serwerach zamiast rozwiązań SAN – Storage Area Networks.

 

 

Siła w prostocie i redukcja kosztów

 

Co oznacza dla firm korzystanie z takich rozwiązań? Przede wszystkim pozwala to na znacznie prostsze zarządzanie całym systemem – choćby dlatego, że w razie problemów użytkownik (firma) kontaktuje się z jednym dostawcą, odpowiedzialnym za zarządzanie całością. Zgodne jest to z kluczową ideą w IT jaką jest uproszczenie. Nowoczesna infrastruktura IT jest bardzo złożona, a naszym celem jest zredukowanie kosztów jej obsługi właśnie poprzez uproszczenie funkcjonowania i zarządzania nią.

 

W tradycyjnie zarządzanych środowiskach IT istnieje zwykle kilka, kilkanaście oddzielnych modułów, którymi trzeba zarządzać – urządzeń, aplikacji i innych. Infrastruktura konwergentna opiera się na wykorzystaniu pojedynczego, zunifikowanego interfejsu, który zostaje zaimplementowany do rozwiązań już wykorzystywanych w firmie.

 

 

Jak zacząć używanie?

 

Rozwiązania konwergentne oferowane są w dwóch modelach: część producentów serwerów dostarcza wstępnie prekonfigurowany sprzęt z oprogramowaniem. Możemy też we własnym zakresie dołożyć warstwę oprogramowania na istniejącą już infrastrukturę. Wybór taki pozwala klientom m.in. na łatwe rozbudowanie swoich systemów o kolejne zasoby. Dokładany jest kolejny „klocek” i przy pomocy kreatora dołączany do istniejącego rozwiązania.

 

Statystyki rynkowe potwierdzają szybki wzrost popularności takich rozwiązań – z danych IDC wynika, że w roku 2018 łączna sprzedaż systemów konwergentnych osiągnęła wartość 2 mld USD, a w roku 2019 wzrośnie do 4 mld.

 

 

Możliwość bezpłatnego przetestowania

 

Mamy świadomość, że wprowadzenie środowiska konwergentnego w organizacji wymaga wcześniejszego zapoznania się z nim. Dlatego też z przyjemnością zapraszamy Państwa do naszej siedziby, gdzie jako jedyna firma w Polsce posiadamy w pełni działające rozwiązanie konwergentne VMware vSAN.

 

Zobacz, jak działa VMware vSAN, przetestuj go i sprawdź jego odporność na wszelkie awarie. Zarezerwuj miejsca na warsztatach już dziś.

Zainteresował Ciebie ten artykuł, masz pytania?
Napisz do nas.

Kontakt
Backup i wirtualizacja Inżynier Systemowy

Dariusz Michałek

Inżynier Systemowy w Vernity

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.