Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Veeam, według potwierdzonych już informacji od stycznia 2021 wprowadza zmiany w licencjonowaniu.

 

  1. Dostępna będzie jedynie wersja VBR/VAS Enterprise Plus ze wsparciem produkcyjnym. Oznacza to, że wszystkie licencje będą w najwyższej wersji ze wszystkimi możliwymi funkcjonalnościami.
  2. W przypadku produktów Veeam Backup Essentials nadal wszystkie wersje dostępne (Standard, Enterprise, Enterprise Plus). Dla przypomnienia wersja Essentials obejmuje paczki licencyjne po 2 CPU. Maksymalnie takich paczek mogą być 3 czyli możemy objąć licencjonowaniem 6 procesorów (wersją Standard, Enterprise lub Enterprise Plus).
  3. W przypadku upgrade’u z wersji Essentials na wersję VBR/VAS (czyli na wersję umożliwiającą licencjonowanie większej ilości procesorów niż 6), możliwy będzie upgrade tylko do edycji Enterprise Plus ze wsparciem produkcyjnym.

 

 

Funkcjonalności jakie w Veeam pojawią się od wersji v11.

Wszystkie informacje docierające do nas z Veeam mówią, że będzie naprawdę przełomowo. Producent zapowiada, że V11 powinniśmy spodziewać się w Q1 2021. Oto kilka z najciekawszych zmian:

 

Rozwiązanie będzie wykorzystywać vSphere APIs for IO Filtering (VAIO) co oznacza przechwytywanie wszystkich IO jakie trafiają z wirtualnych maszyn na dyski. Przy wydajnych środowiskach oznacza to, że nie będzie praktycznie żadnej straty danych w stosunku do replikowanej maszyny. Przy mniej wydajnym środowisku może to być np. 15 sekund co i tak jest bardzo dobrym wynikiem.
Prawdopodobnie do dyspozycji będziemy mieli specjalny suwak podobnie jak w Zerto, za pomocą którego będziemy się mogli cofnąć o pojedyncze RPO. Nie będą do tego wykorzystywane snapshoty. Zaznaczymy z jakiego okresu chcemy odzyskać przechwycone zapisy (np. z 4 godzin) i tyle. Dodatkowo nadal będzie można zaznaczyć long-term retention i będzie działać zgodnie z uprzednią metodą z wykorzystaniem snapshotów.
Podsumowując, dla danej zreplikowanej maszyny będziemy mogli się odzyskiwać przykładowo co 5 sekund z 4 godzin i jednocześnie z long-term replik zrobionych np. co 12h przez 7 dni.

 

Do tej pory bywały problemy z odpowiednio wydajnym wykorzystaniem mocy drzemiącej w dużych wieloprocesorowych serwerach Veeam Proxy.

 

 

 

 

Obecnie w wersji 11 będzie można traktować Hardened Linux repository jako podstawowe miejsce składowania backupu (z podpiętymi zasobami lokalnie lub przez sieć SAN). Dodatkowo dojdzie funkcjonalność WORM 😊
W tym przypadku nawet administrator backupu nie usunie danych przed upłynięciem odpowiedniego, wcześniej ustalonego czasu (immutable flag).

 

Oznacza to, że będzie można podmontować backup do jakiejkolwiek istniejącej maszyny linux w celu odzyskania plików (FLR Helper appliance będzie jednak nadal dostępna, pomimo tej funkcjonalności).

 

Wcześniej było to możliwe tylko dla wirtualnych maszyn. Najczęściej będzie to oznaczać backup OS agentem a następnie poszczególnych wolumenów z użyciem sieci SAN.

 

Pozwoli to na znaczne przyspieszenie backupu zasobów plikowych.

 

Przykładowo dla serwera MSSQL może zaistnieć wiele sytuacji, w których musimy szybko przywrócić dostęp do kluczowych baz danych:

  1. Uszkodzenie jednej konkretnej bazy danych, podczas gdy sam serwer działa poprawnie, podobnie jak reszta baz danych, i nie musimy przywracać całego serwera, ale rozmiar tej bazy danych nie pozwala na jej przywrócenie (w klasyczny sposób) w rozsądnym czasie i konieczne jest jak najszybsze przywrócenie jej wydajności.
  2. Całkowita awaria serwera bazy danych, ale mamy zapasowy (inny) serwer bazy danych, na którym możemy szybko przywrócić dostęp do bazy. Przykładowo dysponując dużym fizycznym serwerem baz danych możemy mieć tzw. Cold standby w postaci maszyny wirtualnej, na której w przypadku awarii serwera głównego możemy szybko uruchomić krytyczny zestaw baz danych.
  3. Możliwa jest również migracja bazy danych z jednego serwera na inny przy minimalnych przestojach.

Obecnie w takiej sytuacji możemy odzyskać cały serwer, uruchomić replikę, uruchomić wirtualną maszynę w trybie Instant Recovery, lub odzyskać samą bazę gdzieś na boku.
W wersji v11 będziemy mogli zamontować samą bazę w trybie Instant Recovery (natychmiast z backupu) na ten sam serwer lub inny serwer a następnie w spokojniejszej chwili zmigrować działająca bazę w całości na produkcję

 

Zainteresował Ciebie ten artykuł, masz pytania?
Napisz lub zadzwoń do nas.

 

Kontakt
Backup i wirtualizacja Inżynier Systemowy

Dariusz Michałek

Inżynier Systemowy w Vernity

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.