Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Szczególnie w ostatnim czasie dostajemy sporo zapytań o możliwość dostarczenia infrastruktury sprzętowej do obsługi wirtualnych pulpitów (VDI).

Jeśli wcześniej tego rodzaju wdrożenia nie były czymś powszechnym, to pandemia COVID-19 wyraźnie zwiększyła na nie zapotrzebowanie. Postawione przed koniecznością przejścia na pracę zdalną organizacje interesuje migracja z niewykorzystywanych w biurach czy urzędach fizycznych komputerów na wirtualne – dostępne z ich centrów danych lub chmury na dowolnym urządzeniu.

Korzyści migracji do VDI jest wiele.

Wymieńmy najważniejsze:

Podsumujmy.

W efekcie przeniesienia obciążeń komputera stacjonarnego z urządzenia fizycznego do chmury lub bezpiecznego centrum danych zyskujemy realną, niezwiązaną ze sprzętem wydajność przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa. Zysk wydajnościowy jest duży, ponieważ korzystamy ze znacznie szybszego logowania i ładowania aplikacji oraz bardziej spójnego ich działania, większej szybkości wyszukiwania i zapytań w bazach danych itp. Otrzymujemy także naturalną odporność na błędy i automatyczne tworzenie kopii zapasowych.

Wybór jest duży, ale nie brakuje ograniczeń

Na rynku jest wielu dostawców narzędzi i aplikacji przeznaczonych do dostarczania systemów Windows, Linux i usług online na dowolne urządzenie. Do najbardziej znanych rozwiązań VDI – takich jak VMware Horizon, Citrix, Microsoft RDP/Remote FX czy WVD – dochodzi wiele mniej lub bardziej niszowych.
Jeśli wybór rozwiązań jest duży, to teoretycznie łatwo znaleźć coś, co spełni nasze wymagania związane z dostarczaniem infrastruktury wirtualnych pulpitów i aplikacji.

W teorii rzeczywiście tak jest. Praktycznie nie brakuje jednak ograniczeń, które mogą spowodować, że wdrożenie VDI okaże się rozczarowaniem. Wybór rozwiązań jest duży i łatwo znaleźć coś co zaspokoi nasze wymagania stojące po stronie oprogramowania. Znacznie gorzej jest z warstwą sprzętową rozwiązania, a konkretnie z zarządzaniem i funkcjonalnością urządzeń, zapewniających nam dostęp do Infrastruktury VDI.

Ograniczenia środowisk VDI

Do najczęstszych problemów, jakie zgłaszają użytkownicy już wdrożonych rozwiązań VDI, należą:

 

Czy jest w takim razie produkt, którego twórcom udało się ominąć ograniczenia prowadzące do frustracji użytkowników VDI?

Rzut oka na poniższy obrazek daje do myślenia…

 

VDI IGEL

 

Firma IGEL osiągnęła znaczącą pozycję na rynku cienkich klientów/terminali. Jej urządzenia i technologia są oferowane od ponad 20 lat, a już w 2006 roku stała się na rynku niemieckim numerem 1 wśród producentów dostarczających terminale. Obecnie trudno znaleźć innego vendora, który dostarcza tak zaawansowane rozwiązania klienckiej przestrzeni roboczej i to zarówno w wersji on-premise, jak i w chmurze.

 

O sukcesie platformy IGEL decyduje jej architektura, składająca się z kilku innowacyjnych komponentów.

IGEL OS – system nowej generacji

Niezależny od warstwy sprzętowej OS nowej generacji dla urządzeń klienckich (oparty na systemie Linux) został zaprojektowany z myślą o prostej, inteligentnej i bezpiecznej kontroli oraz optymalizacji działania terminali. Umożliwia on dostęp do usług w chmurze, opartych na serwerach aplikacji obliczeniowych oraz wirtualnych pulpitów, zapewniając doskonałej jakości audio i wideo, interaktywną grafikę oraz ujednoliconą komunikację.

IGEL OS to platforma specjalnie wzmocniona pod względem bezpieczeństwa w celu zminimalizowania wszelkiego zagrożenia. System operacyjny działa w trybie tylko do odczytu i jedyną możliwość jego modyfikacji daje oprogramowanie zarządzające.
W rezultacie organizacje dbające o bezpieczeństwo (czyli chyba wszystkie?) zyskują pewność, że system operacyjny na urządzeniach końcowych nie zostanie naruszony. Oparty na Linuksie IGEL OS jest praktycznie niemożliwy do zmanipulowania, a przy tym niezwykle odporny na wirusy oraz inne złośliwe oprogramowanie. Bardzo ważna jest także obsługa uwierzytelniania dwuskładnikowego – system umożliwia użycie m.in. czytników kart inteligentnych czy skanerów biometrycznych. Uwzględniona została również funkcjonalność Trusted Execution.
Platforma IGEL jest niezależna od warstwy sprzętowej i może być zainstalowana na każdym urządzeniu zgodnym z architekturą x86-64, włączając w to stacje robocze, laptopy, tablety i rozmaite terminale. Z jednej strony umożliwia to wydłużenie cyklu życia już posiadanego sprzętu, z drugiej znosi ograniczenia i zmniejsza koszty przy zakupie nowych „końcówek”. Co więcej, stworzona z myślą o przyszłości infrastruktura eliminuje niepotrzebne wydatki na IT i zapewnia łatwą skalowalność budowanego środowiska.

Dobrym przykładem zastosowania VDI jest przemysł i jego wymagające środowiska charakteryzujące się dużym pyleniem, wysokimi temperaturami i wilgotnością. Do swojej fabryki możemy zakupić sprzęt od dowolnego dostawcy komputerów przemysłowych i zainstalować IGEL OS w celu łączenia się np. do farmy wirtualnych pulpitów VMware Horizon.
Jeśli wdrożenie VDI ma też obejmować zakup urządzeń końcowych, to warto przyjrzeć się dostarczanym przez niemieckiego producenta terminalom z preinstalowanym IGEL OS. Oferta obejmuje cały szereg urządzeń począwszy od prostszych po takie, które umożliwiają podpięcie wielu monitorów o rozdzielczości 4K.

 

VDI IGEL

IGEL OS vs inni producenci VDI

Kolejnym wyróżnikiem IGEL OS w porównaniu do innych producentów VDI jest to, że system wspiera wiele protokołów, w tym:

Universal Management Suite (UMS) – łatwe i elastyczne zarządzanie VDI

We wdrożeniu VDI niezwykle ważne jest posiadanie jednego, spójnego rozwiązania do łatwego zarządzania nawet dziesiątkami tysięcy rozproszonych punktów końcowych. Platforma IGEL daje taką możliwość, oferując oprogramowanie Universal Management Suite. UMS stworzono w celu uproszczenia administrowania złożonym środowiskiem korporacyjnym i zapewnienia obsługi różnych systemów operacyjnych, baz danych i katalogów. To proste w użyciu, inteligentne i bezpieczne narzędzie umożliwia działom IT zarządzanie z jednej konsoli dowolnym lokalnym bądź zdalnym punktem końcowym.

Jako kompletne rozwiązanie, UMS umożliwia zdalną konfigurację końcówek VDI w sposób nieosiągalny dla innych producentów oprogramowania cienkich klientów, oferując:

 

IGEL UMS

IGEL UD Pocket, czyli terminal w kieszeni

W sytuacjach, które wymagają szybkiego stworzenia w pełni funkcjonalnego środowiska pracy w dowolnym miejscu bardzo przydaje się UD Pocket, czyli – najprościej mówiąc – IGEL OS na kluczu USB. Przenośne, wydajne i bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia uruchomienie systemu operacyjnego z komputera PC, laptopa lub innego kompatybilnego urządzenia platformy x86-64 posiadającego (w zależności od wersji UD Pocket) port USB-A albo USB-C.

UD Pocket zmienia je w pełni zarządzany punkt końcowy. W ten wyjątkowy klucz USB można wyposażyć mobilnych, zdalnych pracowników lub użytkowników-gości, zapewniając im wstępnie skonfigurowany, natychmiastowy dostęp do środowiska pracy tworzonego w oparciu o VDI lub chmurowe usługi DaaS.

IGEL UD Pocket

 

IGEL Cloud Gateway (ICG) – jeszcze większy zasięg VDI

Rozwiązanie ICG zapewnia wszystkie oferowane przez UMS możliwości zarządzania i sterowania końcówkami z systemem operacyjnym IGEL, także tymi poza firmową siecią, w odległych lokalizacjach – domowych biurach, zdalnych kampusach czy miejscach przebywania pracowników mobilnych. Rozszerza ono zasięg UMS, nie wymagając tworzenia oddzielnego połączenia VPN do skutecznego zarządzania i kontroli wszystkich punktów końcowych z systemem IGEL OS, bez względu na to, gdzie się aktualnie znajdują.

IGEL Cloud Gateway:

 

 

Podsumowując, rozwiązanie VDI może rozwiązać wiele problemów z dostępem zdalnym do firmowej infrastruktury. Warto więc postawić na rozwiązanie, które zwiększy ciągłość działania biznesu, umożliwi wydajną i bezpieczną pracę zdalna i zapewni środowisku IT dużą elastyczność. Platforma IGEL doskonale się do tego nadaje.

Vernity ma status autoryzowanego partnera IGEL. Jeżeli zainteresowało Ciebie to rozwiązanie zapraszamy do kontaktu z naszym inżynierem

Strona producenta

Igel.com

Rozważasz wdrożenie platformy VDI?
Potrzebujesz konsultacji?
Napisz lub zadzwoń do nas.

Kontakt
Backup i wirtualizacja Inżynier Systemowy

Dariusz Michałek

Inżynier Systemowy w Vernity

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.