Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

IBM INSTANA – kompleksowe monitorowanie aplikacji i usług

 

Liczba aplikacji rośnie tak szybko, że trudno jest nad nimi zapanować. Na szczęście dostawcy oferują coraz więcej narzędzi, które to umożliwiają.

 

Nie tak dawno proces wdrożenia nowego systemu czy aplikacji wiązał się z zakupem nowego serwera i wymagał czasu. Obecnie, gdy dostawcy chmury publicznej oferują nam swoje zasoby, a konteneryzacja pozwala na wdrożenie kilku rozwiązań działających na jednym hoście, uruchomienie kolejnych aplikacji może przebiegać błyskawicznie. Gdy szybko rośnie liczba wdrożonych usług i aplikacji, trudno nad wszystkim zapanować bez wglądu i dogłębnej analizy ich działania.

Z pomocą przychodzą rozwiązania typu Application Performance Management, czyli systemy służące monitorowaniu aplikacji i usług pod kątem wydajności oraz dostępności. Pozwalają one na śledzenie kluczowych wskaźników wydajności aplikacji przy użyciu oprogramowania monitorującego i danych telemetrycznych. Użytkownicy APM wykorzystują je do zapewnienia dostępności systemu, optymalizacji wydajności usług i czasów reakcji oraz poprawy działania aplikacji.

 

Instana, czyli APM w wydaniu IBM

APM to Application Performance Management – system do zarządzania wydajnością aplikacji. Jednym z rozwiązań do monitorowania i zarządzania aplikacjami jest Instana. Rozwiązanie firmy IBM zaprojektowano w celu sprostania wyzwaniom związanym z zarządzaniem mikrousługami i natywnymi aplikacjami w chmurze.

 

Instana zapewnia śledzenie w trybie „zero sampling”, gromadząc dane o wysokiej wierności z dokładnością do 1 sekundy. Automatycznie wykrywa oraz mapuje wszystkie usługi, pozyskuje metryki i śledzi też każde żądanie.

 

Funkcjonalności oferowane przez IBM Instana:

 

Wdrożony agent IBM Instana pobiera dane dotyczące m.in.:

 

Szczegółowa analiza działania aplikacji

Aplikacja wystawiona do użytku publicznego lub firmowego może otrzymywać bardzo wiele zapytań, co może skutkować przeciążeniem serwera. Może być także celem ataków typu DDoS. Do zapobiegania przerwom w pracy aplikacji służą narzędzia Instana, dzięki którym administrator może sprawdzić, jakie zapytania najczęściej kierowane są do aplikacji. Administrator może również symulować działanie tej aplikacji.

Wśród takich narzędzi jest Synthetic Monitoring, które w celu oceny funkcjonalności aplikacji oferuje symulację potencjalnego zachowania użytkownika podczas interakcji z aplikacją. W ten sposób administratorzy czy testerzy mogą przetestować działanie aplikacji i zidentyfikować wszelkie błędy, zanim wpłyną one na doświadczenia rzeczywistych użytkowników. Narzędzie może raportować prędkość i rozmiar odpowiedzi aplikacji, status odpowiedzi, metodę API czy lokalizację, z jakiej zostało wysłane zapytanie.

Kolejnym narzędziem jest Analytics, służące do szczegółowej analizy zapytań i odpowiedzi aplikacji. Udostępnia ono pogrupowane informacje na temat połączeń pomiędzy aplikacjami a usługami. Dzięki filtrom narzędzie jest w stanie zwizualizować zapytania na podstawie statusu odpowiedzi serwera, usługi, aplikacji czy typu zapytania.

Narzędzie Analytics Calls przedstawia usługę, do której zostało wysłane zapytanie API, oraz status odpowiedzi serwera aplikacyjnego.

Instana Analytics Calls
 

Full Stack Observability, czyli pełny wgląd w aplikacje

Chociaż na rynku jest dostępnych wiele narzędzi do monitorowania i analizy usług i aplikacji, to Instana wyróżnia się tym, że jest rozwiązaniem typu Full-Stack Observability. Oznacza to, że monitoruje ono wszystkie warstwy aplikacji, a także wydajność aplikacji, usług i serwerów. Dodatkowo automatyzuje procesy i dostarcza rozwiązania symulacji i testowania aplikacji pod kątem doświadczeń użytkownika końcowego.

Mając szybki dostęp do danych, administrator jest w stanie poprawić wydajność aplikacji, sprawdzić połączenia i zależności usług/aplikacji, co skutkuje optymalizacją zasobów i kosztów utrzymania.

Co ważne Instana jest kompatybilna z wieloma technologiami i usługami chmurowymi. Pobierając dane i metryki dotyczące m.in. klastrów Kubernetes, będzie pomocna w zarządzaniu i monitorowaniu aplikacji opartych na technologii konteneryzacji.

Potrzebujesz wsparcia, masz pytania?

Zadzwoń lub napisz do nas.

Kontakt
Serwery i storage

Mateusz Kraśny

Inżynier Systemowy

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.