Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Automatyzacja i efektywność przetwarzania danych

 

Rynek e-commerce nie zwalnia tempa, a firmy produkcyjne i logistyczne cały czas wypatrują coraz to nowszych elementów do optymalizacji. Jednym z kolejnych przystanków jest maksymalizacja potencjału systemów automatycznego odczytu danych. W tym wypadku technologia AutoID staje się komponentem, który daje szansę, aby faktycznie tak się stało.

Od pierwszego praktycznego użycia kodów kreskowych w latach 70 XX wieku, przez renesans rynku kurierskiego za sprawą tuneli skanujących, po zrobotyzowaną paletyzację. Kluczowym wyznacznikiem efektywności w obszarze logistyki i produkcji jest dążenie do minimalizacji czasu potrzebnego na przetwarzanie często gigantycznych ilości informacji.

Czy to w szybko ewoluującej spedycji, czy w wewnętrznej logistyce firm produkcyjnych, potencjał do dalszych ulepszeń jest niemal nieograniczony. W tym kontekście, systemy AutoID odgrywają koronną misję: automatyczne zbieranie danych, co jest bezcenną zaletą w sektorach, gdzie każda sekunda jest dosłownie na wagę złota.

 

Rola kodów kreskowych i technologii RFID UHF

Kody kreskowe cieszą się niesłabnącą popularnością od dziesięcioleci i w dalszym ciągu dysponują ogromnymi możliwościami w kwestii zbierania danych. Wszakże, w nadzwyczaj wymagających sytuacjach, gdzie optyczna widoczność etykiety nie jest możliwa, przewagę ma technologia RFID UHF — w Europie pracująca na częstotliwościach 860-956 MHz. Odczytanie danych na odległość, bez widocznej etykie­ty otwiera nowe perspektywy. Kierowanie łańcuchem dostaw, identyfikacja wielu towarów czy kontrola zgodności kompletacji będą stawać się dzięki temu łatwiejsze.

 

Integracja danych i oszczędność czasu

Oszczędność czasu na zbieranie danych do systemów nadrzędnych za pomocą systemów AutoID jest następnym krokiem na kursie do pełnej automatyzacji procesów logistycznych. Możliwe jest dzięki temu np. błyskawiczne odnalezienie wadliwej partii towaru, identyfikując z jakiego surowca, półproduktu powstał wyrób z defektem oraz kto obsługiwał konkretne zamówienie.

Digitalizacja procesów znacznie skraca również czas potrzebny do przeszkolenia nowego pracownika oraz minimalizuje ryzyko popełnienia błędów. Poprawia się tym samym efektywność całego łańcucha dostaw.

 

Zrobotyzowana paletyzacja i automatyczna kontrola danych

Zrobotyzowana paletyzacja to nie tylko wydajniejsze zarządzanie czasem i miejscem pracy, ale również błyskawiczna weryfikacja danych przy kompletowaniu zamówienia. W kilkanaście sekund maszyny skanujące są w stanie zweryfikować poprawność zamówienia, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości dostaw, zadowolenia klienta, a tym samym ograniczeniu ilości potencjalnych reklamacji.

 

Bezpieczne zbieranie danych w systemach RFID

Technologie RFID są coraz popularniejsze, dlatego ważne są odpowiednie środki bezpieczeństwa, które ochronią wrażliwe informacje firmy przed nieuprawnionym dostępem. Analiza propagacji sygnału sieci i projektowanie bezpiecznych rozwiązań pozwolą zobaczyć wizualizacje pokrycia zasięgiem całego obiektu. To gwarantuje niezawodność działania oraz pełną kontrolę nad niepożądanymi interferencjami.

W przypadkach, gdy nie ma możliwości wizualnej weryfikacji kodów etykiet, systemy RFID i mikro anteny stają się niezastąpionym narzędziem zbierania informacji. Jednak należy pamiętać o ograniczeniach fizycznych i potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jakie wiążą się z użyciem technologii radiowej we wrażliwych środowiskach.

 

 

Integracja AutoID z oprogramowaniem zarządzającym

Kluczem do maksymalizacji potencjału AutoID jest zespolenie go z systemami takimi jak ERP/WMS MES/QMS czy SCADA. Ich koegzystencja pozwala na automatyczne przekazywanie zebranych informacji bezpośrednio do centralnych struktur firmy. To oczywiście ułatwia analizę danych, planowanie produkcji i zarządzanie zapasami.

Przykładowo: integracja z MotionWorks Enterprise pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą wspierać firmy w realizacji strategicznych celów. Oprogramowanie zapewnia pełną kontrolę nad przepływem danych wśród oznakowanych produktów, a co za tym idzie — bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie.

Z drugiej strony, rozwiązania, takie jak weryfikator Perceptor IoT dla drukarek Zebra serii ZT600, dowodzą, że potrzebujemy już wyrywkowej kontroli jakości druku i kodowania etykiet. Można to robić online podczas druku, co zapewnia nie tylko wysoką jakość zgodną z normami ISO, ale także pozwala na wczesne wykrywanie i eliminację ewentualnych błędów. W tym wypadku precyzja jest bezcenna dla ciągłości i niezawodności łańcucha dostaw.

 

Wpływ automatyzacji na logistykę i produkcję

Automatyzacja procesów, w naszym wypadku gromadzenie danych, znacznie poprawia wydajność logistyki i produkcji. Umożliwia firmom, by nadążały za rosnącymi wymaganiami rynku. Wspominane tunelowe skanery kodów kreskowych i zaawansowana technologia RFID umożliwiają natychmiastową, dokładną identyfikację produktów. Wymaga tego skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki automatyzacji firmy znacząco zmniejszają również liczbę błędów, co oznacza lepszą kontrolę jakości i zadowolenie kontrahentów. Proste kroki przynoszą znaczne korzyści. I co najważniejsze: zyski.

 

Podsumowanie zamówienia

W dzisiejszych czasach globalizacja i postęp technologiczny pozostawiają w tyle konkurentów, którzy nie korzystają z ich dobrodziejstw. Odpowiednie zaprojektowanie systemu AutoID warunkuje wcześniejszy gruntowny audyt oraz zrozumienie etapów produkcji i logistyki wewnętrznej przedsiębiorstwa. Kluczowe w tym aspekcie są interfejsy pozwalające na sprawną komunikację z pracownikami oraz integrację danych urządzeń AutoID z systemami nadrzędnymi. Podobno konkurencja nigdy nie śpi. Dlatego inwestowanie w nowoczesne technologie, np. AutoID, wspierane przez środki bezpieczeństwa i automatyzację, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w coraz bardziej wymagającym środowisku biznesowym. Warto być zawsze krok, a nawet dwa, do przodu.

Potrzebujesz wsparcia, masz pytania?

Zadzwoń lub napisz do nas.

Kontakt
AutoID RFID UHF

Jakub Szukała

Account Manager AutoID

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.