Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

Infrastruktura w pełni zautomatyzowana, zaprojektowana tak, by wdrażanie sieci odbywało się w trybie zero-touch czyli bezobsługowo to bardzo duże wsparcie dla organizacji, szczególnie gdy na rynku brakuje specjalistów IT, w tym administratorów sieciowych. Spełniając wizję takiej sieci, Extreme Networks wprowadza nowe funkcjonalności do swoich produktów.

W poprzednich artykułach opisywaliśmy, czym jest rozwiązanie Automated Campus oraz w jaki sposób automatyzuje ono zarządzanie siecią. Jego podstawą jest Fabric Connect, technologia, która – w porównaniu z tradycyjnymi sieciami – oferuje prostszy sposób projektowania, budowania, zarządzania i rozwiązywania problemów. Koncepcja Fabric Connect zakłada połączenie wszystkiego – rozwiązań dla oddziałów, centrów danych, sieci metro, szkieletu kampusu oraz brzegu sieci w jedną, zunifikowaną infrastrukturę.

Fabric Connect działa pod kontrolą systemu operacyjnego VOSS, w którym wraz z wydaniem 8.3 pojawiła się kolejna ważna funkcjonalność. Jest nią auto-sense ports, jeszcze bardziej upraszczająca i automatyzująca wdrażanie nowych przełączników, rozbudowę Fabric Connect oraz podłączanie różnych urządzeń końcowych.

 

Infrastruktura Zero-Touch Fabric

 

Wprowadzenie bezobsługowej infrastruktury Fabric (wraz z wydaniem 8.3 systemu operacyjnego VOSS) to duży krok w kierunku pełnej automatyzacji wdrażania sieci. Na automatyzację w wydaniu Extreme Networks składają się trzy elementy: bezobsługowy on-boarding urządzeń obsługujących VOSS, bezobsługowe udostępnianie interfejsów NNI (Network to Network Interfaces) w Fabric Connect oraz bezobsługowe dołączanie urządzeń nienależących do Fabric w oparciu o rozwiązanie Fabric Attach.

Automatyzacja i bezobsługowość stają się możliwe za sprawą funkcjonalności auto-sense ports, dostępnej w przełącznikach działających pod kontrolą systemu VOSS. Dzięki niej porty stają się inteligentne i są w stanie automatycznie wykrywać, co jest do nich podłączone, a następnie dynamicznie zastosować odpowiednią do tego konfigurację. Jeśli mamy w sieci przełącznik „seed”, infrastruktura Fabric będzie tworzyć się sama i zapewniać provisoning bez manualnych interwencji. Zadziała to bez względu na to, czy dołączamy 5, 50 czy nawet 500 nowych przełączników. Funkcjonalność auto-sense ports wykryje również podłączenie urządzenia obsługującego technologię Fabric Attach (przełącznika, bezprzewodowego punktu dostępowego albo dowolnego innego sprzętu z obsługą FA), wyzwalając reakcję Serwera Fabric Attach.

Co więcej, w ramach tworzenia infrastruktury Fabric przełączniki VSP oraz Universal Hardware mogą być dynamicznie dołączane za pośrednictwem bezpiecznej usługi do platform zarządzania – Extreme Management Center/ExtremeCloud IQ Site Engine albo ExtremeCloud IQ – gdzie automatycznie otrzymają adresy IP, DHCP i domyślną bramę. Oczywiście znowu wszystko odbywa się bez ręcznej konfiguracji.

 

Auto-sense ports – jak to działa?

 

Wraz z wprowadzeniem nowych przełączników Extreme Networks (seria universal hardware) pojawiła się również możliwość zastosowania rozwiązania Fabric Connect już na brzegu sieci.

Auto-sense ports

 

Przełączniki dostępowe (IDF) są połączone jak stos (choć formalnie stosem nie są) oraz dla redundancji mają podwójne połączenie do warstwy agregacji MDF. Architektura jest więc dokładnie taka jak tradycyjna, ale jej siła tkwi w automatycznie wykrywających połączenia portach. Od wydania 8.3 systemu VOSS funkcjonalność auto-sense jest domyślnie uruchomiona na wszystkich portach przełączników. Wykorzystujący jej inteligencję przełącznik wykrywa na podstawie LLDP urządzenie podłączone do konkretnego portu i konfiguruje odpowiednie usługi. W szczególności funkcjonalność auto-sense jest w stanie skonfigurować port jako:

• NNI – rozszerzenie Fabric Connect
• FA – Fabric Attach
• EAP/NEAP – uruchomienie 802.1x
• IP-Phone – dołączenie do VLAN dla komunikacji głosowej
• On-boarding – guest I-SID

Extreme Networks Automation at the Edge

W rezultacie switche dostępowe mogą być wdrożone bez jakiejkolwiek manualnej konfiguracji, wymagane jest jedynie odpowiednie okablowanie zapewniające redundancję. Funkcjonalność auto-sense ports, będąca dopełnieniem rozwiązania Automated Campus, sama zajmie się konfiguracją urządzeń, czyniąc infrastrukturę Fabric prawdziwie bezobsługową.

Potrzebujesz wsparcia, masz pytania?

Napisz do nas.

Kontakt
Inżynier Sieciowy Security i Sieci

Paweł Zwierzyński

Inżynier Sieciowy w Vernity

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.