Porozmawiajmy! Jesteśmy gotowi na Twój projekt!

Kontakt

Blog

Blog

To nie kabel, WiFi wymaga czegoś więcej…

 

Niezawodna i wydajna sieć bezprzewodowa to podstawa niejednego biznesu. Jej zaplanowanie, wdrożenie oraz późniejsze przetestowanie działania wymaga wiedzy, doświadczenia, a także odpowiednich narzędzi.

 

Dzisiaj trudno już sobie wyobrazić pracę na hali magazynowej czy produkcyjnej bez urządzeń mobilnych. Różnego rodzaju sprzęt bezprzewodowy stał się standardem także w centrach handlowych, dystrybucyjnych czy w firmach logistycznych. Wygoda i coraz większa mobilność sprawiają, że nawet w biurach użytkownicy zamiast wpinać się kablem do gniazdka częściej łączą się z siecią WiFi.

 

Gra w WiFi wcale nie jest taka prosta…

 

Mogłoby się komuś wydawać, że aby stworzyć bezproblemowo działającą sieć WiFi wystarczy wiedzieć, ilu użytkowników i urządzeń ma ona obsługiwać. Nic bardziej mylnego. Taka informacja to dopiero początek projektowania, w którym trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. To jak ma wyglądać sieć bezprzewodowa, będzie zależeć m.in. od:

• rodzaju środowiska (biuro, magazyn, otwarta przestrzeń, konstrukcja obiektu itp.)
• wykorzystywanych urządzeń końcowych
• rodzaju aplikacji, które ma obsłużyć sieć WiFi
• możliwości montażu punktów dostępowych
• panujących warunków (skrajne temperatury, wysokie zapylenie/wilgotność)

Każda z wymienionych kwestii wymaga w podejściu projektowym uwzględniania specyficznych dla niej uwarunkowań. Przykładowo, w biurze będziemy mieć do czynienia z raczej statycznymi klientami bezprzewodowymi, ale podłączeni do WiFi użytkownicy i urządzenia będą potrzebować większej przepustowości. Inaczej w magazynie – tam będziemy mieć do czynienia z klientami często przemieszczającymi się i przez to wymagającymi bezproblemowego przełączania pomiędzy punktami dostępowymi (roaming), ale za to nie będziemy potrzebować dużych przepustowości.

W przypadku aplikacji, które mają być obsłużone w sieci, bez wątpienia streaming wideo czy rozmowy głosowe postawią WiFi znacznie większe wymagania niż aplikacje biurowe, przeglądarki internetowe czy poczta e-mail. W każdym przypadku dla projektowanej sieci bezprzewodowej trzeba ustalić możliwe źródła zakłóceń sygnału radiowego, ustalić rozmieszczenie punktów dostępowych (AP), rozwiązać kwestie dotyczące ich zasilania oraz wymaganego okablowania do poprowadzenia…

Powyższe uwarunkowania będą wpływać m.in. na dobór odpowiednich punktów dostępowych, ich ilości, a także na moce oraz kanały na jakich AP będą nadawać.

 

O tym, jak trudne i zmienne może być środowisko…

 

Źle zaprojektowana sieć bezprzewodowa będzie miała fatalny wpływ na działanie aplikacji biznesowych. A w pewnych środowiskach trzeba się mocno napracować, aby wszystko funkcjonowało jak należy. Szczególnie wymagającymi projektami bywają obiekty magazynowe, które – w zależności od wysokości i długości regałów oraz miejsca montażu punktów dostępowych – mogą potrzebować bardzo różnych anten.

Przykładowo, częstym błędem przy projektowaniu sieci bezprzewodowej w magazynie, gdzie występują długie alejki pomiędzy regałami, jest zastosowanie punktów dostępowych z antenami dookólnymi. Z uwagi na charakter propagacji sygnału z anten dookólnych przy wyższym poziomie zatowarowania magazynu będą występować problemy z siecią WiFi (ciemne plamy na rysunku). I chociaż przy małym zatowarowaniu magazynu pokrycie zasięgiem WiFi będzie prawidłowe, to znacznie wzrosną interferencje CCI, co również będzie miało negatywny wpływ na działanie sieci bezprzewodowej.

Site survey planowanie radiowe WiFi

 

Wszystkie etapy projektowania sieci WiFi…

 

Vernity projektuje, wdraża, a także utrzymuje sieci bezprzewodowe, wykorzystując najlepsze praktyki i najnowsze, sprawdzone technologie. Każdy projekt przechodzi wszystkie etapy niezbędne do stworzenia wydajnej i niezawodnej sieci WiFi, która będzie obsługiwać konkretne środowisko.

Pierwszym etapem jest spotkanie z Klientem, podczas którego przeprowadzamy wywiad, pytając o wszystkie parametry determinujące podejście projektowe. Już wtedy niezbędne będzie dostarczenie zwymiarowanych planów budowlanych. Po spotkaniu podejmujemy decyzję, czy potrzebna jest wizyta na miejscu w obiekcie w celu zweryfikowania możliwości montażu punktów dostępowych, pomiaru tłumienności itp.

Kolejnym etapem jest faza planowania radiowego. Za pomocą oprogramowania Ekahau AI Pro tworzymy symulację sieci bezprzewodowej na podstawie zebranych wcześniej informacji. Wyjściowo otrzymujemy projekt obejmujący rozmieszczenie punktów dostępowych, rodzaje i liczby zastosowanych AP oraz anten zewnętrznych (jeśli są wykorzystywane), jak również planowanie radiowe (moc punktów dostępowych oraz kanały).

Etapem trzecim jest wdrożenie sieci na podstawie wcześniej przygotowanej symulacji. Po wdrożeniu następuje ostatnia i niezbędna (a niestety często pomijana w mniej profesjonalnym podejściu) faza, jaką jest tzw. site survey. To rekonesans stworzonej sieci, w którym za pomocą oprogramowania Ekahau oraz dedykowanego sprzętu Sidekick dokonujemy pomiarów weryfikujących, czy sieć WiFi została w każdym szczególe prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana. Na tym etapie dokonujemy więc ewentualnych poprawek, dotyczących najczęściej korekty umiejscowienia punktu dostępowego, zmiany rodzaju anteny czy kąta jej nachylenia.

 

Posiadamy odpowiednią wiedzę i narzędzia, pozwalające na zaplanowanie i wdrożenie sieci WiFi w przestrzeniach biurowych, obiektach handlowych, halach magazynowych czy produkcyjnych. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz wsparcia, masz pytania?

Napisz do nas.

Kontakt
Inżynier Sieciowy Security i Sieci

Paweł Zwierzyński

Inżynier Sieciowy w Vernity

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.